Python Giris

Güncelleme tarihi: 24 Mar

Hepinize Merhaba

Bugün sizler için en sevdiğim dillerden biri olan Python ı sizlere anlatacağım .

Python temellerini hallettikten sonra Blockchain de yerini sizlere konuşacağız (sabırsızlanıyorum 😃😃 ... ).


Neden Python ?

Python, günümüzde en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir ve okunabilirliği nedeniyle yeni başlayanlar için öğrenmesi kolaydır. Kapsamlı modülleri, geniş topluluk , kullanıcı dostu syntax ve esnekliği diyebiliriz. Kullanım alanı oldukça geniş olmasına rağmen genellikle Veri Bilimi ve Yapay zeka alanında rakipsiz diyebilirim. Bunun yanında django ve flask frameworkleri ile web, PyQt5 ve Tkinter ile masaüstü uygulama geliştirme, Kivy ile mobil geliştirme alanlarında söz sahibi bir dil 😃👀👀


Blockchain de Python

Bu kadar alanda kullanılan ve oldukça büyük bir topluluğa sahip olan Python'suz bir blockchain düşünmemişsindir umarım 🔍


DApp geliştirme için yazılan Akıllı Kontratlarımız (Merak etmeyin akıllı kontratlar hakkında yazılarımız yakında gelecektir ) için yazılım dillerinden biri olan "Vyper" python syntax ını kullanır. Ve oldukça fazla Pythonla yazılmış tool lar vardır . Daha fazla bilgi için Python geliştiricileri için Ethereum kaynağına bakabilirsiniz .Python a Genel Bir Bakış

Python da veri tipleri string ,integer(tam sayı) ,float,double diyebiliriz şimdilik. Aşağıda yazacağım basit bir algoritma üzerinden methodları ve değişkenleri sizlere göstereceğim.

name ="Mehmet Ali Çakmak" #Bu bir string degerdir
People=[]
balance=9000
float=4.3 #float
print("Hosgeldin blog sayfama")

def login(_name,_password):
  _name=input("Lutfen isminiz giriniz \n")
  _password=int(input("Lutfen sifrenizi giriniz \t")
  People.append(_name)
  
def transfer(_to,_balance):
  _to=int(input("kime göndereceksiniz ")
  _balance=int(input("miktar giriniz")
  balance=balance-_balance
  return balance
  
login(name,12)
transfer("Direkt sami",8000)Basit bir algoritma mantığı kurduk daha iyi anlamanız için kodu basit tuttum . Tabi kaydolan insanları bir veritabanı yada txt dosyasına kaydedip oradan veri çekmek gerekiyor fakat basit tutmak için şimdilik eklemedim😉.


Şimdi veri türlerine bakacak olursak bizim " " içinde yazdığımız her şey bir string tir mesela "mehmet" ya da "5", "3.2" evet biliyorum bunlar sayı fakat kuralımız ne ? iki parantez arasında sayı bile olsan sen string bir değersindir ( Biraz sert oldu sayılar için gibi ). İnteger ise tam sayılar temsil eder mesela 4 ,5,6 gibi float ise küsüratlı sayılar 2.3 ,3.0,4.3 diyebiliriz.


Print() methodu konsola bir şeyler yazmak istediğimizde kullanırız .İnput() methodu kullanıcı bir girdi girmesini istediğimizde yazarız İnputlar default veri tipi stringtir bu yüzden kullanıcıdan aldığımız girdi ile matematiksel işlemler yapmak istediğimizde int(input()) kullanırız biz buna yazılım dünyasında "Typecasting" diyoruz.


Fonksiyon tanımlama Python da oldukça basittir def keywordu ile başlarız isim veririz ve iki nokta koyarız (hepsi bu 😇😇) def sample(): bu şekilde bir sample fonksiyon yapmış olduk.

Ardından fonksiyonu çağırmak istediğimizde kodun son satırlarına bakabiliriz.


Return bir değer döndürmek istediğimizde kullanırız . Kod örneğinde de kullanıcının ödediği miktarı döndürdük ve her kodu çalıştırdığımzda bu değer dönecektir.


Ve son olarak liste ler Python da listeler kullanımı oldukça geniştir şu an için nasıl tanımladığını bilseniz yeterlidir.Şimdilik bu kadar Bir sonraki yazıya kadar Bilginin azizliği ile kalın .


28 görüntüleme2 yorum