Ethereum 101 Ethereum Nedir?

Amaç: Ethereum serisi Ethereum Ağında fayda sağlamak isteyen kulanıcılara türkçe kaynak oluşturmak için hazırlanmıştır.

 

Ethereum Nedir?

Ethereum birçok şekilde açıklanabilir ve anlaşılabilir. Bu yazıyı bitirince sizlerinde kendi fikirleriniz oluşacaktır. Andreas M. Antonopoulos'a göre , "Ethereum'un hem bilgisayar bilimi perspektifinden hem de pratik bir perspektiften ne olduğunu özetleyen harika bir iş çıkardığını hissediyorum" demiştir.Yazarlar Andreas Antonopoulos ve Gavin Wood Ph.D.'nin " Mastering Ethereum " kitabından .


Ethereum genellikle "dünya bilgisayarı" olarak tanımlanır. Ama bu ne anlama geliyor?Bilgisayar bilimi odaklı bir açıklama ile başlayalım ve ardından bunu, Ethereum'un yetenekleri ve özelliklerinin daha pratik bir analiziyle, Bitcoin ve diğer merkezi olmayan bilgi alışverişi platformlarıyla (veya "blok zincirleri" ile karşılaştırarak çözmeye çalışalım. Kısa)
Bilgisayar bilimi perspektifinden bakıldığında, Ethereum, küresel olarak erişilebilir bir tekil durumdan ve bu duruma değişiklikleri uygulayan bir sanal makineden oluşan deterministik ancak pratik olarak sınırsız bir durum makinesidir.
Daha pratik bir bakış açısıyla Ethereum, akıllı sözleşmeler adı verilen programları yürüten açık kaynaklı, küresel olarak merkezi olmayan bir bilgi işlem altyapısıdır. Sistemin durum değişikliklerini senkronize etmek ve depolamak için bir blok zinciri ve yürütme kaynak maliyetlerini ölçmek ve kısıtlamak için eter adı verilen bir kripto para birimi kullanır.
Ethereum platformu, geliştiricilerin yerleşik ekonomik işlevlerle güçlü merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını sağlar. Yüksek kullanılabilirlik, denetlenebilirlik, şeffaflık ve tarafsızlık sağlarken sansürü azaltır veya ortadan kaldırır ve belirli karşı taraf risklerini azaltır.

Alıntı: " Ethereum'da Ustalaşmak, Bölüm 1 - Ethereum Nedir? " yazarları Andreas Antonopoulos ve Gavin Wood Ph.D.


Bir Dünya Bilgisayarı Etherum

Antonopoulos yukarıda ifade ettiği gibi Dünya Bilgisayarı demesinin sebebi coğrafi kısıtlama olmadan dünya üzerinden lokasyon farketmeksizin ethereum ağında bulunan düğümler (kullanıcılar) işlrmler yapabilir,her ethereum kullanıcısı aynı zamanda bir düğümdür .


Antonopoulos yazıdaki son cümlesinde dediği gibi "Yüksek kullanabilirlik , denetlenebilirlik , şeffaflık ve tarafsızlık sağlarken sansürü azaltır veya ortadan kaldırır ve belirli karşı taraf risklerini azaltır" önceki yazımızlardan Paranın Tarihi ve Merkezi Finansın 5 Temel Problemi adlı yazımızda anlatmıştık. Kullanımı kolay ve zaman kaybı olmadan yapılabilir .

Denetlenebilirlik , Ethereum ağında gerçekleşen transactionlar ( p2p işlemler) EtherScan üzerinde txn hashlerini doğrulayabilir ve denetleyebilirsiniz gerçekleşen işlemleri.

Şeffalık , public blockchainlerde p2p (Peer To Peer) gerçekleşen işlemler şeffaf bir şekilde herkesin görebildiği Etherscan , BscScan (Bsc ağı için) ayrıntılara bakabilirsiniz.

Tarafsızlık, Ethereum gibi public blockchain ağlarında bir merkeze bağlı olmadıkları için hiçbir şekilde sansür ve yolsuzluk söz konusu olamaz, geleneksel finansın en büyük sorunların başında bu gelir.DApp'ler

DApp yani Decentralized App, Merkezi olmayan uygulamalar ,böyle denmesinin sebebi backend ( Arka uç) tarafında solidity veya vyper gibi dilleri yardımıyla smart contract lar bulunmasıdır. Blockchain tabanlı uygulamaları da diyebilirsiniz . Sağlık , kurumsal bölümler ,sevkiyat , sigorta şirketleri, kredi ve borç alma gibi oldukça geniş bir yelpazesi vardır. Web2 şimdiki kullandığımız internet dir yani merkezi sunucuları bulunan bir sistemdir . Web3 ise kullanıcıların her birisi sunucu olduğunu ve web3 cüzdanlarının olduğu bir internet ortamı düşünün . Günümüzde popularitesini hızlı bir şekilde artıran web3 gün geçtikce yeni iş imkanları da oluşturuyor .


Birçoğu gerçek dünya sorunlarını çözmek için çalışan, var olan yada hala teorik de olan dApp leri görmek için şu siteye bakabilirsiniz StateOftheDapps

Bir sonraki yazıya kadar bilginin azizliği ile kalın ...

28 görüntüleme0 yorum