Blockchain Mülakat Soruları -Başlangıç Seviye

Güncelleme tarihi: 26 Mar

Blockchain'in popülaritesinin her geçen gün artması ve bölgede yeni işlerin açılmasıyla, hayalinizdeki işi bulmak için Blockchain görüşmelerine nasıl hazırlanabileceğinizi bilmek önemlidir. Bu makale , hazırlıklı olmanız gereken bazı önemli soruları ve cevaplarını size gösterecektir.1.Blockchain Bilmeyen Birine Blockchain'i nasıl anlatırsın ?

Blockchain ,Kriptografi kullanarak elde edilen güvenli bilgileri ,değişmeyen ve değiştirilemeyen kayıtlardan oluşan dağıtık bir teknolojidir.


Bir örnek üzerinde gidelim ;

Ülkede artan yüksek vergi ücretleri yolsuzluk şüphesi ve halk baskısı ile X ülkesi Dijital Vergi platformu oluşturduğunu düşünelim . Burada yapılan değişiklerin etiketlendiği veya kayıtlarının tutulduğu ve bu kayıtları kimsenin değiştiremediği bir platform. Vergi fiyatını değiştirmek için X ülkesinin özel bir anahtarı ve halkın yaptığı değişikleri görebilmesi için public anahtarı vardır . Sonuç olarak yapılan değişikleri halkın görebildiği ve X ülkesinde vergi yolsuzluklarının olmadığı, şeffaf bir platform . (Kulağa güzel geliyor)


2.Merkle Tree Nedir?

Merkle Tree, bir bloğun doğrulanması için gereken veri yapılarıdır. Hashlenen her bloğun kaydı tutulan ikili bir ağaç şeklindedir . Yaprak olan düğümlerin bulunduğu bloğun özetini tutar ,yaprak olmayan kök ise sadece kendi özetini tutar. Merkle Kök tüm yaprak olmayan köklerin işlemlerini kapsar.


3.Blockchain de Block'dan kastınız ne?

Blockchain , kriptografi ile güvenlir bilgiyi , değişmeyen ve değiştirilemeyen kayıtlardan oluşan dağıtık bir veritabanı sistemidir.


Previous hash , data(islem ayrıntıları), nonce ve kendi hash değerinden oluşur. Block, işlemlerin kaydı gibidir. Her Block doğrulandığında blocklar kronolojik sırayla kaydedilir ve block eklendikten sonra değiştirilemez.


4.Farklı Blockchain Türlerini Tanıtın

Blockchain 3 türden oluşur Public ,private and consortium.


Public Blockchain: İnternetteki tüm blockchain kullanıcılarının görebildiği ve işlemleri doğrulayabildiği bir blockchain çeşididir. Bitcoin ve EthereumPrivate Blockchain : İnternetteki kullancıların işlemleri görebildiği fakat işlemleri belirli kişilerin doğrulayabildiği bir türdür. Blockstack


Consortium Blockchain: Blockların doğrulanması belli node ların fikir birliği ile gerçekleşir fakat işlemleri görüntülemeleri consortium daki diğer katılımcılar görebilir. Ripple


5.Birden Çok sözleşmeye sahip bir dosyayı dağıtmaya çalıştığınızda ne olur?

Blockchain de birden fazla sözleşmeye sahip dosya dağıtmak mümkün değildir. Derleyici yalnızca yüklenen dosyadaki son sözleşmeyi dağıtır ve kalan sözleşmeleri ihmal eder.


6.Genensis Bloğu nedir ?

Blockchainde 0. bloktur. Previous hash i olmayan tek bloktur . 7.Bir Block u nasıl tanımlayabiliriz ?

Blockchain de bloklar 4 ana kısımdan oluşur, Previous hash, data,nonce ve kendi hash'i


Previous hash: Kendinden önceki bloğun hash'i . Böylece zincir oluşmaya başlar

Data: İşlem ayrıntılarını tutar.

Nonce : Bloğun benzersiz olması ve madencilerin nihai bloğu bulması için verilen random bir sayıdır.

Hash : Bloğun dijital imzası ve kendi hash değeridir


Previous hash ,data ve nonce değerleri hash fonksiyonundan geçerek hash değeri üretilir .Oluşan hash değerleri 64 haneli alfanumerik hexadecimal bir değerdir.


8.Blockchain'de Kriptografi nin yeri?

Kullanıcıların kimlik verilerini güven altında tutmak ve işlemleri güven içinde gerçekleşmesini sağlar . Blockchainde kullanılan private anahtarların oluşumu ve kullanılan hash algoritmaları kriptografi kullanılıyor. Public anahtar sizin genel açık anahtarınızdır ve paylaşabilirsiniz başka kişilerler fakat private anahtar sizlere özel ve gizli tutulması gereken bir anahtardır .Sha-256 girişte çıktı üretilebilecek bir hash algoritmasıdır ve bunun tersi mümkün değildir.Bir sonraki yazıya kadar bilginin azizliği ile kalın.

48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör